середа, 8 лютого 2017 р.

Урок-телепередача читання у 1 класі

Тема. Чому равлик ховається?
Мета: Удосконалювати набуті навички правильного, виразного, швидкого читання під час читання  казки. Познайомити з казкою Галини Малик «Чому равлик ховається».
Розвивати зв’язне мовлення учнів шляхом використання прийому словесне малювання (усне складання кадрів діафільму або мультфільму), вигадування загадки або казки за аналогією до прочитаної; розвивати навички слухання та інтонування почутого.
Виховувати почуття до справедливості та мати власну думку,  виховувати пізнавальний інтерес до усної  творчості.
Тип уроку: комбінований.



ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Психологічний настрій
- Доброго ранку! Доброго дня!
Мирного неба, вам люди, щодня!

                         Діти: - Доброго ранку, вам! Доброго дня!

- Урок читання наш незвичайний, тому що це урок-телеперадача. ( 1  СЛАЙД)
- Я рада вітати всіх присутніх на нашому ПЕРШОМУ   НАЦІОНАЛЬНОМУ каналі ( 2  СЛАЙД).  В ефірі «Телеакадемія» і я її ведуча Оксана Володимирівна. ( 3  СЛАЙД)

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
 Вступне слово вчителя .
- Увага! Сьогодні у нас в ефірі:
1. «Новини» - оголошення теми мети уроку. ( 4 СЛАЙД)
2. «Нехай говорять» - тренувальні вправи для артикуляційного апарату.(5  СЛАЙД)
3. «Доки всі вдома» - тренувальні вправи для розвитку швидкого читання. (9  СЛ.)
4. «ФОЛЬК –МUSIC» фізкультхвинка. (11  СЛАЙД)
5. «Найрозумніший» - розповідь про равлика. ( 13 СЛАЙД)
6. «Велика різниця» - Словникова робота. ( 16  СЛАЙД)
7. «Хочу все знати» - робота з Читаночкою ( 19  СЛАЙД)
8. «Музика для душі» - релаксаційна пауза ( 20  СЛАЙД)
9. «Шість кадрів» - робота в групах – «Зроби фільм». ( 22  СЛАЙД)
10. «Погода» - підведення підсумків. (  24 СЛАЙД)
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- А саме сьогодні ми будемо виконувати тренувальні вправи (4 СЛАЙД) для артикуляційного апарату, для розвитку швидкого читання; попрацюємо з Читаночкою; познайомимося з новою казкою. При цьому ми будемо вдосконалювати навички правильного, виразного, швидкого читання, будемо мислити, доводити, робити висновки. Попрацюємо в групах, в парах і звичайно знайдемо хвилинку для відпочинку.
ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
- А ви знаєте, що на телебаченні працюють ведучі, які повинні багато читати, швидко орієнтуватися у запропонованих текстах, чітко і виразно промовляти слова. Може хтось з вас у майбутньому буде диктором. Тому попрацюємо над правильною вимовою звуків. Адже по телебаченню вас не тільки бачать, але і чують. В ефірі «Нехай говорять»
( 5 СЛАЙД)
- Виконаємо вправи на розвиток мовленнєвого апарату.
1. Вправа.
- набрали повітря через ніс - вдих-видих;
- торкнулися язиком піднебіння, виконуємо вправу «Коник» (цокати язиком);
- Вправа «Забий гол». (Язиком штовхають то одну, то у другу щоку).
- вимовляємо звуки без голосу: а, о, у, и, і, е;
2. Вправа.
Скоромовка
- Промовте скоромовку …(6   СЛАЙД)
Біля озера щодня
Жабка бавить жабеня.
Обіймає лапкою
Називає жабкою!

 ПРИГАДАЙ, ПРОДОВЖИ.. (7   СЛАЙД)
 Ворона сороці намисто купила,
 В намисті сорока намистинки лічила.

  Великі мурахи грали у шахи,
  А маленькі мурашки- у шашки.
Ріс Лаврик –
Не доріс,
Ліз равлик —
Не доліз.
Висновки.  Отже, з нами була передача «Нехай говорять», в якій ми виконали тренувальні вправи для артикуляційного апарату, повторили вивчені скоромовки.

 Далі буде невеличка рекламна пауза. (Звучить музика,виходять діти) ( 8 СЛАЙД)

Вона милозвучна, чудова, вона захоплююча.
Вона дуже красива – тому мені дуже подобається.
Я би слухав і слухав її без зупинок.
Дарує скільки емоцій. Вона невичерпна.
(Всі разом) – Наша українська мова.
- А ми продовжуємо. І у нас в ефірі:  «Доки всі вдома» ( 9  СЛАЙД)
- Для того щоб стати дикторами, треба бути і уважними. Зараз перевіримо як ви вмієте досліджувати утворення нових слів та відгадувати загадки.
1. Дослідіть утворення нових слів та підкресліть їх спільну частину.
Проси – запроси                   ходить – виходить
йшла – прийшла                  просити – запросити
гарно – негарно                   будував – збудував

2. Пропоную гру на увагу: «Хто в будиночку живе» 10 СЛАЙД)


Скачуть на болоті
Зелененькі лапки,
Квакають завзято
Веселенькі ... (Жабки)         
Показав з доріжки
Голову і ріжки.
Хто повільно так повзе,
На собі свій дім везе? (Равлик)



 Ви були уважними. З вами була передача «Доки всі вдома».

- Діти, а «FOЛЬК-MUSIC» пропонує нам відпочити. Виконаємо пісеньку і танцювальні вправи.  ( 11 СЛАЙД)

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА . (12  СЛАЙД)
--Діти, не забувайте тримати правильну поставу!
V. СПРИЙНЯТТЯ Й ОСМИСЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ
А наш ефір продовжує передача «Найрозумніший» мої помічники-розумники розкажуть нам про дивне створіння природи  -  равлика. (13  СЛАЙД)
Розповіді учнів про равликів. (14  СЛАЙД)
—   Равлик — травоїдна тварина. Він харчується травою й іншими рослинами. Равлик поїдає зелене листя різних рослин.
Равлик любить вологу. Зазвичай день проводить, сховавшись у свою мушлю. Найбільш активний равлик уночі й після зливи.

¾     У равлика не одні ріжки-вусики, а дві пари — два й два. Одна маленька пара — це вусики, якими равлик нюхає. Друга, більша пара, — це очі. Ріжки-вусики равликів дуже чутливі: якщо вони випадково торкаються певного предмета, равлик швидко ховає їх.
   
 (15  СЛАЙД)
 Вчитель. Равлик рухається дуже повільно. Справа в тому, що вся нижня частина тіла равлика є суцільною «ногою»! Коли равлик повзе, з ноги випливає липка рідина, що допомагає равликові рухатися й утримуватися на поверхнІ. Якщо равлика потривожити, він ховається в мушлі.

З вами була передача «Найрозумніший», в якій ми дізналися про життя равликів.

6.  Продовжуємо далі. А у нас в ефірі (  16 СЛАЙД) «Велика різниця»

- Ви знаєте, що всі слова, які промовляємо, складаються із звуків. Звуки на письмі позначаються буквами. Тільки букви не можуть стояти будь-як, вони повинні бути розташовані у певному порядку. Спробуйте здогадатися, (у Великій різниці) які слова можна скласти з цих букв (равлик, мушля , жабка). ( 17 СЛАЙД)

VІІ. ПЕРВИННЕ ЗАСТОСУВАННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
7. - І саме ці слова зустрінуться в казці, яку я вам зараз прочитаю в  наступній передачі  «Хочу все знати». (18  СЛАЙД)
Написала цю фантастичну історію українська поетеса Галина Малик, яка в дитинстві дуже любила читати. Її першою книгою були українські народні казки.   ( 19  СЛАЙД)
VІІІ. ФОРМУВАННЯ ТВОРЧИХ УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ
Інтерактивний метод «ЧИТАННЯ З ПЕРЕДБАЧЕННЯМ».
- Прослухайте казку «Чому равлик ховається» і спробуйте уявити своє продовження казки.
8. Слухання казки . (20  - 23  СЛАЙДИ) (ЗВУЧИТЬ МЕЛОДІЯ)
Читання вчителем І частини казки.
¾    Розкажіть власне продовження казки.
   
     Читання вчителем ІІ частини казки.

Інтерактивний метод «МОЗГОВИЙ ШТУРМ».
Питання до змісту тексту.
¾   Ви прослухали казку.  
¾   Чи справдилися ваші передбачення?
¾   Чи сподобалась вам казка? Чим?
¾   Яке казкове пояснення ховання у будиночок Равлика придумала Галина Малик?
¾   Розгорніть Читаночки, прочитаємо текст казки на сторінках  53-54.  І зверніть увагу на те, чим відрізняються І і ІІ частини казки?
1.     Виразне читання окремими учнями.
¾          Яка різниця у тексті між І і ІІ частинами? (І частина – це діалог між Жабою і Равликом)
¾          Прочитаємо казку «Ланцюжком» і знайдемо речення, яке містить найбільше слів?
2.     Читання «Ланцюжком»
¾   Прочитайте найдовше речення.
3.     Інтонування речень. Вибіркове читання.
Інтерактивний метод «РОБОТА В ПАРАХ»
¾                         Попрацюйте в парах. Прочитайте виділене речення і скажіть з якою інтонацією потрібно його читати.
4. Інсценізація І частини казки.
Висновки
¾      Подумайте і скажіть якими були головні герої казки? Підберіть слова, які відповідають їх характеру. (Слова написані на дошці).
Нечемність
Доброта
Нахабність
Скромність

5. Робота над головною думкою казки.
¾   Чи хотіли б ви бути нечемними і нахабними, як Жаба?
¾   Як ви вважаєте, чому вчить ця казка?
Потрібно бути чемним. В гості слід ходити за запрошенням.
- Щоб все знати, треба читати… . А книга вчить, як на світі жити. Пропоную на дозвіллі почитати книги Галини Малик, які містять багато цікавих віршів і казок.
Виставка книг.

6. Далі в ефірі «Музика для душі». (24 СЛАЙД)
РЕЛАКСАЦІЙНА ПАУЗА
       Переглянемо музичний відео-кліп про равлика. (25 СЛАЙД)
7. Відпочили. А продовжує наш ефір (  26 СЛАЙД) «Шість кадрів» - попрацюємо в групах – «Зроби фільм». На роботу вам 2 хвилини.
- Зберіть по-порядку ілюстрації до фрагментів цієї казки та за допомогою  ілюстрацій перекажіть цей уривок.(Звучить мелодія)
Ви були учасниками передачі «Шість кадрів».  Молодці, впоралися.

ІХ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
 Інтерактивний метод «Інтерв’ю »

- А наш ефір добігає кінця. Підіб’ємо підсумки:

¾    Які телепередачі ми з вами переглянули? (27 СЛАЙД)
¾   Про що ви дізналися з кожної передачі?
¾   З якою казкою ви познайомилися?
- Вдома перекажіть цю казку батькам, за бажанням придумайте і намалюйте власне пояснення ховання равлика у мушлю, і ми в класі влаштуємо виставку ваших робіт.
ТАК ОСЬ, ЩОБ СТАТИ ЧИ ВЕДУЧИМ , ЧИ ДИКТОРОМ, ЧИ ОБРАТИ БУДЬ-ЯКУ ПРОФЕСІЮ, ТРЕБА БАГАТО ЧИТАТИ ТА ДОБРЕ ВЧИТИСЯ… і здобувати знання.

- І завершується наш урок телепередачею «Погода» (  28 СЛАЙД)
Позначне свій настрій на уроці на своєму  сонечку, яке є у кожного на сторінці Читаночки.
- Отже, сьогодні у нас на уроці панувала тепла атмосфера, настрій був сонячний, безхмарний. Опадів не передбачалось.

- То ж лише сонячний уклін, вам, за всіх погодних змін.

- Дякую за урок! Щоб завжди ви були в гарному настрої, добре навчались, були задоволені життям, почувалися!

   

Немає коментарів:

Дописати коментар